Jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

Pobierz

Warto jednak, abyś w związku z tym wiedziała o kilku sprawach.. Tak stanowi Kodeks pracy.Jul 4, 2020Przepisy prawa pracy nie wskazują, w jakim terminie pracownica powinna powiadomić pracodawcę o ciąży.. Uważam jak przedmówczyni, że ciąża wcale nie jest indywidualną sprawą pracownika.. Proszę pomocy.. Aug 6, 2020May 17, 2022W prawie pracy nie ma jasno określonych zasad, kiedy należy poinformować pracodawcę o ciąży.. Jednakże z uwagi na obowiązki pracodawcy wynikające z tego faktu, a także w trosce o zdrowie swoje i dziecka, pracownica powinna powiadomić pracodawcę o ciąży jak najszybciej, najlepiej jak tylko uzyska zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę.Oct 4, 2021Nie wiem co mam robić.. Myli się ten, kto uważa, że może odpuścić taką rozmowę - większość kobiet, nawet, jeżeli nie siedzi długo z dzieckiem w domu czy nie bierze L4 to jednak przez kilka tygodni po porodzie .Tak jak w tytule chciałabym się dowiedzieć kiedy, w którym momencie ciąży powiedzieć o tym pracodawcy.. Przywileje dla kobiet w ciążyJeśli chce nadal pracować w ciąży, może wykonywać swoje obowiązki jedynie w ciągu dnia, a dobowy czas jej pracy nie może wynieść więcej niż 8 godzin, nawet, jeżeli kobieta zgodziłaby się na nadgodziny.. Ja nigdy nie byłam w takiej sytuacji ale chyba im wcześniej tym lepiej a przynejmiej zanim będzie widać bo jak sam zauważy to może mieć pretęsję że ukrywałyśmy ten fakt, co o tym sązicie.Podsumowując, o ciąży można powiedzieć pracodawcy wówczas, kiedy kobieta uzna to za stosowne, ponieważ to termin, na który została zawarta umowa, decyduje o możliwości (lub jej braku ..

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Pracownica, która dowiaduje się o swojej ciąży, powinna pamiętać, że od momentu zajścia w ciążę podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem, a pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy o pracę z tego powodu, że jest w odmiennym stanie.Kiedy poinformować pracodawcę o ciąży Kodeks pracy ani żadne inne przepisy nie regulują, kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży.. Oznacza to, że kobieta nie tylko nie musi przestrzegać konkretnego terminu, ale teoretycznie wcale nie musi informować o tym pracodawcy.Ciąża a zwolnienie z pracy.. - Zgodnie z przepisem art. 177 kodeksu pracy, ochrona kobiety ciężarnej występuje również w postaci: zakazu wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę, zakazu rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia, obowiązku przedłużenia umów terminowych - wyjaśnia mecenas Chabier.. W praktyce oznacza to, że będziesz mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego , mimo że twoja umowa o pracę już wygaśnie.Odp: Kiedy powinnam powiedzieć pracodawcy o ciąży?. Nie ma dobrego momentu na powiedzenie pracodawcy o ciąży.Z chwilą powiedzenia pracodawcy o ciąży zaczną Cię obowiązywać inne regulacje prawne i przysługiwać Ci przywileje, które są zarezerwowane tylko dla kobiet w stanie błogosławionym.. Część lekarzy doradza, by z informowaniem o ciąży bliskich oraz pracodawcy poczekać do .Pracodawca może cię zwolnić, choć nie zawsze - jeśli koniec twojej umowy przypadałby po 3. miesiącu ciąży, to ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu aż do dnia porodu..

Kiedy powiedzieć o ciąży?

Chcę mieć tą pracę bo da mi sporo możliwości nie tylko finansowych ale i rozwojowych na rynku pracy.. Tym samym, w czasie .Jak powiedzieć szefowi o ciąży i kiedy jest najlepszy moment na powiadomienie przełożonego o tym, że spodziewasz się dziecka?. To pytanie nurtuje kobiety, które pracują i po urlopie macierzyńskim pragną powrócić na swoje stanowisko bez narzekań czy problemów ze strony pracodawcy.. Myślę, że przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży warto najpierw sprawdzić jak się ma nasza sytuacja prawna - w szczególności czy przysługuje nam prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego, a potem zasiłku macierzyńskiego.Żadne zapisy w Kodeksie Pracy nie precyzują kiedy dokładnie należy poinformować pracodawcę o ciąży, natomiast na pewno nie należy z tym zwlekać do momentu kiedy ciąża będzie widoczna lub wiadomość ta dotrze do niego bez Twojego udziału.Jun 3, 2020Przede wszystkim, chcę Ci powiedzieć, że przepisy w ogóle nie określają, kiedy powinnaś poinformować pracodawcę o tym, że jesteś w ciąży.. Jeżeli praca, jaką wykonuje, nie zagraża zdrowiu dziecka, to najlepiej odłożyć ją do drugiego trymestru, kiedy brzuszek zaczyna być widoczny.Apr 8, 2022Feb 14, 2022Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?. W zasadzie przepisy prawa nie regulują tego obowiązku i nie nakładają na kobietę przymusu poinformowania pracodawcy o jej stanie na żadnym etapie trwania ciąży..

Kiedy najlepiej powiedzieć o ciąży?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.. Dopiero szukam wszystkich informacji.Najspokojniej jak się da, przecież przyszła mama nie powinna się denerwować.. Najlepszy czas na rozpoczęcie rozmowy Kodeks Pracy nie reguluje, kiedy należy powiedzieć pracodawcy o ciąży.Mar 14, 2021Jun 1, 2022W przepisach kodeksu pracy nie jest wyraźnie sprecyzowane, kiedy pracownica powinna poinformować pracodawcę o ciąży.. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i komfortu pracy im wcześnie o tym powiesz, tym lepiej dla ciebie.Zastanawiasz się, kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?. Zatem przyszła mama może przemyśleć i zaplanować rozmowę z szefem..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt